* * گلچین صفاسا www.safasa.com - آموزش+وبلاگ+نویسی+درست+هنر+نوشتن+خطا+اشتباه+راهنما+مطالب+مطلب+پربازدید+افزایش+مخاطب

http://s1.freeupload.ir/i/00059/kqyxtrquheyd.gif.
.
1 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8 9
1011121314 15
161718
قرآن:دوست دختر/ پسرحرام ممنوعهشدارخطرکسب درآمدکلاهبرداراسکم
گشت گذار فضای اجتماعی مجازیعکس نوشته سخن بزرگان اندیشه
معرفی بازیکنان برتر فوتبال جهانچرا حس تنهایی داریم؟+والپیپر
نکته‌های آرایشی که نمی دانیددانلود3تصنیف شکیلا+شعرمولوی
برگرداندن انگیزه روحیه !چشم انداز دیدنی غروب خورشید
بهترین بدترین روش پخت ماهیعکس نوشته متحرک مذهبی
گلچین بهترین پیامک عاشقانهگلچین برترین پیامک فلسفی
دلایل علل علت شکست عشقی فراموشی شکست عشقی جدایی
دانلود یاد ایام استاد شجریان+عکسدانلود3ترانه معین+شعر+تکست
سخن بزرگان ادبیات درباره مولانادانلود ساقی شهرام ناظری+گالریدانلود2آهنگ مرتضی پاشایی+عکستصاویر جشن تولد+ترانه میلاد قمیشی
دختر پسر بیوفا+دانلود عشق اینترنتی نیمادانلودآهنگ یاد من باش قمیشی+عکس
دانلود تصنیف ساقیا شجریان+کلیپراز رمز اسرار محسن چاوشی+عکس
گیسو کمند مو بلنـد زن دختر دنیـا+عکسگلچین عکس نوشته جذاب دیدنی جدید طنز
عکس جذاب مناسب ویژه کلوب فیسبوکایجاد انگیزه امید شادی آرامش،رمزموفقیت
روش طریقه درست نصیحت  پنداندرزتصاویر تصویر پوستر والپیپر +18 
عکس هوای2نفره عاشقانه بارانی+ویدیوعروسک کلاه قرمزی فامیل دورببعی
گلچین بهترین دیدنی+خواندنی جذاب عالیگالری عکس عاشقانه خوشگل رمانتیک
دانلود پنهان چودل همایون شجریان+شعرگروه موسیقی کامکارها+تصویر+پوستر
بچه مایه دار تهرانی،اینستاگرام+عکسعکس نوشته ترفند حقایق ساده زندگی
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

هنر+وبلاگ+نویسی+سایت+تارنما+پایگاه+اینترنتی+جذب+مخاطب+بازدید+آمار+بالا+رنک+گوگل+الکسا+بلاگفا+ممنوع
افزایش+کاهش+بهترین+برترین+گلچین+خطا+اشتباه+راه+کار+روش+طریقه+مناسب+درست+آموزش+میهن+رز+جدید
راهنمایی+چگونه+چرا+لینک+دوست+مطلب+مطالب+خوب+عالی+فوق+العاده+مناسب+منبع+فارسی+ایران+پرشین+اسکای

10 ده اشتباه و خطا در وبلاگ نویسی+عکس هنر نوشتن و نویسندگی سایت تارنما وبلاگ
10 اشتباه در وبلاگ نویسی!
باز دیوانه شدم من ای حبیب ... باز سودایی شدم من ای طبیب

آنچنان دیوانگی بگسست بند.. که همه دیوانگان پندم دهند !

هر کسی از ظن خود شد یار من * از درون من نجست اسرار من


( قابل توجه کسانی که می خوان تازه وب نویسی رو آغاز کنن و از خطرات و ... ناآگاه هستند)

کاش 6-5 سال پیش یکی اینها و خیلی چیزهای دیگه رو درباره وب نویسی و..  به من می گفت، یه چیزی توی این مایه ها :

فرق بین عشق و دوست داشتن از نظر دکتر شریعتی+دیدگاه صفادرود
( اگه درست وبلاگ نویسی می کردم و اصولش رو به کار می بردم، اکنون به جای روزی 2000 بازدید دست کم باید 10000 بازدید در روز داشته باشم)  یارو با 200-300 مطلب، بازدیدش از وبلاگ 1800 مطلبی من بیشتره !!! خوب که کنکاش می کنم می بینم مثلا آپدیت نود32 هست و مطالب درجه سوم و خاله زنکی ( دیگه قرار نیست به هر بهانه ای بازدید کننده جذب کنید) منم می خواستم این کارها رو بکنم که روزی 30000  بازدید کننده جذب می کردم، یه کمی هم دلسوز باشید... می بینید که من گاهی توی یه مطلب و جستار نزدیک به 4 مطلب می گنجانم می خواستم هی مطلب زیاد کنم و هر چیزی بذارم تو وبم از مرز 20000 مطلب گذشته بودم که ... از بلاگفا بیزار و متنفرم.. میهن بلاگ و رزبلاگ خیلی بهترن از 100 وبلاگ نویسی که من 5 سال پیش می شناختم ای بسا دو سه نفرشون هنوز هستن، اونم ماهی یه بار شاید آشکار و پدیدار بشن و باز غیبشون می زنه ! به هر روی هر کسی را بهر کاری ساختند، منم کم کم دارم بلد می شم... نیت و گمان اصلی من برای وب نویسی باز گو کردن اندیشه های خودم بود ولی ...بی خیال نه به درد کسی می خوره نه بازدیدی داره و نه من دیگه حال و حوصله ف.ی.لتر شدن و حذف و هزار دردسر دیگه رو دارم. گوش شنوایی هم نیست چرا پس خودم رو خفه کنم الکی برای این جماعت هرهری مذهب که معلوم نیست به چه دینی هستن؟! ( گر چه هر چی باید بگم رو گفتم و ای بسا بازم بگم ) طرف توی سال ، ده ساعت هم وقت برای وب نویسی نگذاشته ، جیغ و داد می کنه که ای هواار هیشکی گوش نکرد و فلان ! من نمی فهمم چرا بیشتر وبلاگ نویس ها زورشون می آد بن مایه منبع و سرچشمه مطلب و نوشته شون رو بگن ؟ خب آدم فکرش هزار جا می ره که اینو کی گفته و... خب دزدی مگه شاخ و دم داره !؟


یه چیزی من فهمیدم و اونم اینکه: آدمی زاد انگار در ذاتش به سوی آهرمن و دیو بیشتر روی می کنه و بیشتر ازش اثر می پذیره تااینکه به راستی دنبال راستی و درستی و فرشته ها و  کار خوب باشه !یعنی اینکه اثر یک حرف دیو و اهریمن خیلی بیشتر از هزاران سخن یه فرشته هست ! ته دلسوزی و راهنمایی و نگرانی برای یکی دیگه این هست که برو باو حال داری می خواستی نکنی و به من چه و هیچ کار نکردی و برو گم شو و یهو واسه یه خطای کوچولو کل خوبی هات رو به باد فنا می ده !

( شاید کسی که منو نشناسه بگه اووف طرف چه از خود راضی و مغرور ! به سختی منکر می شم بیزارم از اینکه خودخواه باشم و خود بین دست کم در عمل ثابت کردم اینگونه نیستم نگاه به ظاهر سخن کسی نکنید ) هر کسی از ظن خود شد یار من ...  خط به خط و جستار به جستار وبلاگ من بازگو کننده نیت مثبت من هست ( گر تو نمی پسندی تغییر کن قضا را ! ) گر تو نمی پسندی تنبیه کن/تفهیم کن! صفا را ! راستی من هرگز نمی تونم 30% اونچه توی فکرم هست رو ، روی وب بذارم یا ف.یلتر می شم یا نابود ! یا نیازی نیست همه بدونن یا اینکه حق مولف و ... یا اینکه دوس دارم پیش خودم بمونن!
شما مانند من این همه روده درازی نکنیدو از این شاخه به اون شاخه نپرید ها ههه! شیوه و سبک من این بوده و هست کاریش نمی شه کرد ...
یک وبلاگ نویس خوب باید از سی.است و اجتماع و روانشناسی و اقتصاد و ... اندکی بدونه اهل پژوهش و تحقیق باشه دگر اندیش باشه دلسوز و نظریه پرداز ارائه دهنده راه و روش درست ، اسیر خودخواهی نباشه درگیر باند بازی و فرد پرستی و ح.زب بازی نباشه و آزاد باشه از هر وابستگی،بفهمه چی می نویسه و اینکه بتونه از اندیشه اش دفاع و پشتیبانی بکنه ، منطقی و اندیشمند باشه و الکی وقت مردم رو هدر نده ، سگ وبلاگ نویسی شرف داره به فیسبوک و کلوب و اینستاگرام و ... آدم اونجا روانی می شه من که نتونستم تحمل کنم توی کلوب که بودم ... بازم می گم اینترنت من از دیال آپ ده سال پیش داغونتره سرعت افتضاح لاکپشت جلوش جفتک می ندازه ! شماهایی که بهترین امکانات رو داری چیکار کردی که من نکردم !؟ وااای به حال و روز اون هایی که وب نویسی رو محل موج منفی فرستادن و نق زدن و دیو و دد بازی کردن چگونه پاسخگوی اون هایی می تونن باشن که بدبختشون کردن  و افسرده و داغون و ...!؟
برای همین از آدم های موج منفی و افسرده و قالب سیاه گذارنده و عکس غمگین اونجوری خودکشی و ... بیزارم خیال می کنن هنر می کنن می خوای من ده برابر بدترش رو بگم ؟! ولی مردانگی به این نیست مردی یکی رو اندکی بهتر کن گر چه طبق گفته های بالا این جماعت درست بشو نیستن که نیستن می زنن تو رو هم بدبخت می کنن..  افسرده دلی افسرده کند انجمنی را .... وبلاگ خودتون هست ؟؟؟ آره ولی دیگران چه گناهی کردن ؟ اگه یه کار خطا از ما یاد بگیرن اگه از دل نوشته های ما موج منفی و دل مردگی رو یاد بگیرن دیگه درست نشدن چی؟ هر چیزی رو که نباید بنویسی

مولانا:

( دلا نزد کسی بنشین که او از دل خبر دارد ... به زیر آن درختی رو که او گل های تر دارد )


* من دوستت دارم عاشقتم اینجوری آزارم نده!

10 ده اشتباه و خطا در وبلاگ نویسی+عکس هنر نوشتن و نویسندگی سایت تارنما وبلاگ
10 اشتباه در وبلاگ نویسی!
در ادامه با هنر وبلاگ نویسی درست آشنا بشوید...


حق+مولف+کپی+رایت+پیگرد+قانونی+هشدار+خطر+رمز+راز+کسب+درآمد+وبلاگ+سایت+تارنما+موسیقی+سنتی
گلچین+بهترین+برترین+مطالب+جذاب+خواندنی+دیدنی+خوشگل+عکس+عاشقانه+رمانتیک+فانتزی+قشنگ+زیبا
شکلک+یاهو+جدا+کننده+متن+ویژه+مخصوص+تصاویر+کد+صوتی+موسیقی+موزیک+اشعار+شعر+ادبی+عالی

❤☆ انتشار مطالب بدون ذکر این منبع : safaa.rozblog.com حرام است و پیگرد قانونی دارد.❤☆

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کارت پستال خوشگل تبریک تولدعکس متحرک تبریک جشن تولد
راهنمای خرید عینک آفتابی مردانهمعیارهای دختران برای ازدواج
گلچین بهترین ترول بامزه باحالگلچین فتوکاتور=عکس نوشته طنز
لطیفه بامزه شبکه اجتماعیلطفا با فرهنگ شویم !
نقد فیلم سینمایی 300+تصاویرعکس: زنان نینجای ایرانی
با مجرد ازدواج کنم یا مطلقه !؟زندگی و آثار فردوسی توسی
زندگی و آثار خیام نیشابوریزندگی و آثار سعدی شیرازی
دانلود حنا اندی+شعر+عکسعکس تصاویر متحرک آدم برفی
دانلود نارفیق احمدوند+متن+عکسدانلود دختر کابلی شهاب تیام+شعر
دانلودترانه"بارون"امین رستمی+عکس دانلود2آهنگ معروف هایده+متن
=
ده اشتباه و خطا در وبلاگ نویسی+عکس

10 اشتباه در وبلاگ نویسی!

 

اشتباه در وبلاگ نویسی یعنی چه؟ چه كارهایی را نباید كرد تا وبلاگ بهتری داشته باشیم؟ وبلاگ نویسی مانند هزاران پدیده وارداتی دیگر تحت تاثیر سلیقه ایرانی قرار گرفته است. با مروری به وبلاگهای آن سوی آبها و وبلاگهای فارسی می‌توانید تفاوتها و تاثیر سلیقه ایرانی را بر وبلاگها مشاهده کنید. به‌طور مثال ایرانیها توجه ویژه‌ای به قالب وبلاگ دارند و علاقمند به استفاده از قالبهایی با گرافیک پیچیده‌تر هستند در حالیکه در وبلاگهای غربی عموما از قالبها و شمایل ساده‌تر برای وبلاگ خود استفاده می‌کنند. حال با نگاهی به وبلاگهای فارسی به چند نکته آزاردهنده که در بین آنها رایج است اشاره خواهم کرد.

 

1. فونت درشت
برخی فکر می‌کنند که استفاده از فونت با اندازه درشت برای نوشتن مطالب توجه خواننده را بیشتر جلب می‌کند. البته این تفکر درستی است اما نه وقتی که همه مطالب وبلاگ با فونتهایی با سایز درشت نوشته شده باشد. خواندن مطالب وبلاگ با فونت درشت مثل خواندن روزنامه‌ای است که همه مطالب آنها با فونتی هم اندازه تیتر صفحه نخست نوشته شده باشد. استفاده از فونتهای با اندازه درشت معمولا نشان از تازه کار بودن نویسنده وبلاگ در دنیای وب و اینترنت است.

 

2. موزیک در وبلاگ
این دیگر تازه کار و حرفه‌ای ندارد و به هرحال برخی از وبلاگ‌نویسان بر این اعتقاد هستند که خوانندگان وبلاگ ایشان در هنگام خواندن مطالب برای رسیدن به آرامش و آشنایی با سلیقه وبلاگ‌نویس باید آهنگ مورد علاقه او را گوش دهند! بنابراین یک آهنگ شش و هشت را انتخاب می‌کنند و با کمک دوستان حرفه‌ای‌تر کاری می‌کنند که خواننده وبلاگ به محض باز کردن وبلاگ محکوم به شنیدن موسیقی مورد علاقه نویسنده شوند. گاهی هم موسیقی وبلاگ از نوع سنتی یا حماسی، ... انتخاب می شود. اما باور کنید شنیدن ناخواسته موسیقی از هر نوعش همیشه هم جالب نیست، بخصوص وقتی خواننده در ساعت دو بامداد و وقتی همه خوابند در اتاق تاریک نشسته و ناگهان اسپیکر کامپیوتر همه خانواده را به سماع درمی‌آورد! یا اینکه چند وبلاگ باهم باز شده و هر کدام ساز خود را می‌زنند یا اینکه خواننده وبلاگ در حال گوش دادن به موسیقی یا رادیوی مورد علاقه خود است، در این حالات موسیقی وبلاگ تنها یک مزاحم آزاردهنده خواهد بود. به خاطر داشته باشید خوانندگان وبلاگ برای خواندن مطالب شما به وبلاگتان می‌آیند نه شنیدن موسیقی! اگر مایل به نمایش سلیقه خود را در انتخاب موسیقی برای خوانندگان وبلاگتان هستید می‌توانید کنترل مدیا پلیر یا لینک مستقیم فایل موسیقی را در وبلاگ قرار دهید تا کاربر به انتخاب خودش به موسیقی گوش فرا دهد.

 

3. جاوا اسکریپت
شما شاهکارید! جدی می‌گویم! وقتی وارد وبلاگتان می‌شوم پنجره‌ای باز شده با نمایش پیامی به من خوش آمد می‌گوید و بعد پنجره وقت بخیر باز می‌شوند گاهی هم اسم پرسیده می‌شود تازه وقتی هم می‌خواهم پنجره مرورگر اینترنت را ببندم پنجره‌ای باز میشود و پیغام میدهد که "کجا ؟ بودی حالا!"، "خداحافظ عزیز" یا "زود رفتی رفیق وای میستادی چایی دوم" ! تازه وقتی وارد وبلاگتان می‌شوم از زمین و زمان گل می‌ریزد و کلی ستاره هم در مرورگر اینترنت به دنبال نشانگر ماوس هستند در ضمن هزار تا نوشته متحرک هم در بالا و پایین و چپ و راست در حال موج زدن هستند! نگفتم شما شاهکارید! معلومه کارتان خیلی درسته و کلی کامپیوتر بلد هستید! اما راستش من فقط!... فقط آمده بودم آخرین مطالب وبلاگت را بخوانم که آنهم با این همه گلریزان در وبلاگت نشد.

 

4. نظردهی بی معنا
من عاشق اینکار هستم! اینقدر که به خاطر همین کار مدتی در آسایشگاه به سر بردم! فقط کافیست یک پست در وبلاگم ثبت کنم آنوقت در بخش نظرات هزار تا وبلاگ که حتی مطالب آنها را دنبال نمی‌کنم یک نظر می‌گذارم که "وبلاگ خوبی داری به ما هم سر بزن!" البته چون جدیدا این متن خیلی ضایع شده است با کمی تغییر از عباراتی مثل "با نظرت موافقم به من هم سر بزن" یا "وای! چه مطالب جالبی نوشتی، منم به روز کردم به وبلاگم بیا!" استفاده می‌کنم. اصولا به قول ماکیاولی هدف هرگونه ضایع بازی را توجیه می‌کند. از قرار صدها نفر مانند آنچه که اشاره شد معتقدند با درج نظرات بی تاثیر و تبلیغاتی و آزار نویسندگان یا خوانندگان دیگر وبلاگها می‌توانند برای خود بازدیدکننده کسب کنند.

 

5. توجه بیش از حد به جنس مخالف
بایستی اعتراف کنم که با خواندن بسیاری از وبلاگها به نظر می رسد که هدف و انگیزه نوشتن وبلاگ توسط نویسنده و مخاطب اصلی آنها تنها یک نفر از جنس مخالف هست یا برخی هم کمی وسعت نظر دارند و دنیا را بزرگتر می بینند و کلا جنس مخالف را هدف قرار می دهند و حالا با توجه به جنسیت نویسنده در حال نمایش روشنفکر بودن، با سواد بودن، دلربا بودن یا متفاوت بودن خود هستند. دوست نازنین! اگر دنبال دوست یا همسر از این طریق هستی از نظر من هیچ مشکلی ندارد ولی خواهشا آدرس چنین وبلاگی را هر هفته برای همه دوستانت نفرست و آنرا به عنوان وبلاگ اصلی خودت معرفی نکن.

 

6. فحاشی
بعضی‌ها فکر میکنن قرار است علیه هنجارهای جامعه شورش کرده و آنرا تغییر دهند و برای شروع هم از ادب و عفت کلام شروع کرده اند و هر چی فحش در چنته دارند، در مطالب وبلاگ خود جای میدهند. اگر میخواهید بگویید با چیزی مخالف هستند یا از آن متنفر هستند و آنرا به خواننده هم تفهیم کنید لازم نیست از فحشهای رکیک آنهم از آن نوعش استفاده کنید در صورت استفاده از کلمات مناسب‌تر نیز خوانندگان مخالفت یا تنفر شما را درک خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که وبلاگ شما تنها توسط دوستانتان خوانده نمی‌شود و ممکن است یک نوجوان یا حتی فردی از سر کنجکاوی و در گردش در لینک دیگر وبلاگها یا تصادفی به وبلاگ شما سر بزند و باور کنید در این شرایط مطالب وبلاگ شما میتواند آزار دهنده باشد و حتی ارزش نظرات شما را نیز کم رنگ کند. وبلاگ یک گفتگوی خیابانی با چند دوست نزدیک نیست و استفاده از فحشهای رکیک نه تنها هنجاری را تغییر نمی دهند بلکه تنها چیزی را که عوض میکند نوع برداشت خوانندگان وبلاگ از شخصیت شما خواهد بود.

 

7. استفاده از تصاویر حجیم
معتقد هستند که هر ایرانی از یک خط اینترنت ADSL با 256 KB پهنای باند برخوردارند. مسلم است که این واقعیت ندارد اما برخی آنقدر از تصاویر با حجمهای بالا در وبلاگ خود استفاده میکنند که تنها میتوان نتیجه گرفت که آنها فکر میکنند خوانندگان آنها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. استفاده از تصاویر در مطالب وبلاگ به جذابیت آنها کمک میکند اما لازم است در انتخاب تصاویر (سایز و حجم فایل) دقت کنید. تصاویر زیاد و سنگین باز شدن کامل وبلاگ را به شدت کند میکند در ضمن گاهی هم صفحه کامل نمایش داده نمی شود. استفاده از تصاویر کوچک و کم حجم آنهم در مطالبی که واقعا استفاده از تصاویر آنها را گویاتر می‌کند نشانی از حرفه‌ای بودن شماست.

 

8. کپی از نرم‌افزار ورد مایکروسافت
شاید دیده باشید که وبلاگهایی هستند که فقط شامل متن هستند اما با اینحال بارگذاری و نمایش صفحات آنها کند است. یکی از دلایل اینکار که البته در بین وبلاگ‌نویسان ایرانی نیز رایج است استفاده از نرم افزار Word شرکت مایکروسافت برای نوشتن مطالب و سپس کپی آنها در فرم ورود اطلاعات پنل مدیریت وبلاگ است. مزیت استفاده از این روش حفظ متن نوشته شده در کامپیوتر شخصی، عدم نیاز به آنلاین بودن هنگام تایپ مطالب و دقت بیشتر در ویرایش مطلب است . اما وقتی مطلبی مستقیم از نرم افزار ورد به فرمهای پنل مدیریت وبلاگ وارد می‌شود کدهای HTML زیادی همراه مطلب منتقل می شوند که بدلیل تبدیل فرمت Word به HTML است. گاهی حجم این کدها از خود مطلب هم بیشتر است. یک روش برای حل مشکل این است که مطالب خود را قبل از انتقال به وبلاگ به نرم افزار notepad ببرید و سپس مجدد از آنجا کپی و به پنل وبلاگ منتقل کنید در پنل برخی سرویسهای وبلاگ مانند بلاگفا دکمه (ایکون) خاصی هم در نوار ابزار برای حل این مشکل قرار دارد و کافیست پس از انتقال از ورد به پنل، مطالب را انتخاب (select) کرده و یکبار این دکمه را بزنید تا محتوای منتقل شده از کدهای بی‌مورد و زیادی پاکسازی شود.

 

9. کپی‌برداری بیش از حد از وبلاگ دیگران
اگر وبلاگ شما قرار است به عنوان معرف مطالب دیگر وبلاگها باشد مشکلی نیست اما اگر واقعا مایل هستید به عنوان یک وبلاگ نویس و نویسنده به وبلاگ نویسی بپردازید خوب خواهد بود که در استفاده از مطالب دیگر وبلاگها زیاده‌روی نکنید. خوانندگان واقعی وبلاگ شما به دنبال نظرات و مطالب شما هستند و نه مطالب وبلاگهایی که شما میخوانید. اگر از مطالب دیگر وبلاگها را مناسب برای خوانندگان وبلاگ خود میدانید میتوانید به مطالب آنها لینک دهید.

 

10. بزرگترین اشتباه، ندید گرفتن پند دیگران
باور کنید این اشتباه خیلی خیلی رایج است. هر چه بگوییم خوب نیست از فونت درشت استفاده کنید، از موسیقی کمتر استفاده کنید، بی خیال افکتهای جاوا اسکریپت در وبلاگتان شوید یا از نظرات بی معنی و تبلیغاتی بپرهیزید ولی برخی گویی گوششان بدهکار نیست هر چه بگوییم آنها کار خودشان را میکنند و جالب آنکه با داشتن یک قالب سنگین صد کیلو بایتی و هزار جور افکت جاوا اسکریپتی و موسیقی آنچنانی در وبلاگ احساس حرفه‌ای بودن هم می‌کنند.

❤☆ انتشار مطالب بدون ذکر این منبع : safaa.rozblog.com حرام است و پیگرد قانونی دارد.❤☆


وبلاگ نویسی-نوشتن برای وبلاگ

وبلاگ نویسی,آموزش وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی-نوشتن برای وبلاگ


چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟ آیا نوشتن در یک وبلاگ نیاز به تکنیک خاصی دارد؟ آیا نوشتن در اینترنت مانند نوشتن یک کتاب یا مقاله برای ارایه در کلاس است؟ بعضی از وبلاگ‌نویس ها اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند و هر طور دلشان بخواهد می‌نویسند. در این درس می آموزید از چه قواعدی پیروی کنید تا برای وبلاگ تان به گونه‌ای مؤثر بنویسید.

تمام داستان یک وبلاگ در مورد نوشته های شما است. هر قدر وبلاگ تان امکانات مناسب و قالب زیبا داشته باشد، اگر نوشته های آن جذاب نباشد، هیچ گاه خواننده ها را جذب نخواهد کرد. اول از همه باید بدانید، روش خواندن در وب با دیگر رسانه‌ها متفاوت است.

خواننده‌ها در وب مطالب را خط به خط نمی‌خوانند بلکه آن‌ها را اسکن می کنندو از بخشی به بخشی دیگر می‌پرند. آن‌ها ابتدای پاراگراف ها را نگاه می‌کنند و بعد سراغ پاراگراف بعدی می روند. مطالعات نشان می‌دهد که الگوی مطالعه خواننده‌ها در وب به شکل یک حرف Fانگلیسی است.

خواننده‌ها در اینترنت به خاطر انبوه اطلاعاتی که با‌ آن مواجه هستند به دنبال پاسخ سؤال شان می گردند. آن‌ها وقت ندارند و کم حوصله هستند. یک نوشته خوب باید به گونه‌ای باشد تا به سؤالات خوانندگان پاسخ دهد. یک نوشته خوب باید به گونه‌ای تنظیم شده باشد تا خواننده در کوتاه ترین زمان ممکن، مفید ترین اطلاعات لازم را دریافت کند و به هدف اش برسد.

مخاطب وبلاگ خود را بشناسید:

برای چه کسی وبلاگ می نویسید؟ وبلاگ برای عده‌ای مانند یک دفترچه خاطرات و بسیار شخصی است. آنها برای دل خودشان می‌نویسند و شاید حتی دسترسی به وبلاگ را هم محدود کرده باشند. اما عده زیادی هم وبلاگ می‌نویسند تا خوانده شود. اگر جزو دسته دوم هستید، باید در ابتدا مخاطب خودتان را بشناسید. در مورد آن‌ها اطلاعاتی جمع آوری کنید و خودتان را جای آن‌ها بگذارید. مخاطب شما چه انتظاری دارد؟ به دنبال چه چیزی می‌گردد و در چه سنی است و چه علایقی دارد؟ مشخص کردن مخاطب تکلیف شما را با خودتان مشخص می‌کند و اجازه می‌دهد تا مطالب بهتری برای آن‌ها بنویسید.

موضوع وبلاگ را برای مخاطب مشخص کنید:

اگر در وبلاگ تنها در مورد یک موضوع خاص می نویسید، آن را برای خواننده مشخص کنید. می‌توانید کاری کنید، بیننده با یک نگاه بفهمد، اینجا کجا است. اگر در وبلاگ تان به نقد و بررسی فیلم‌های سینمایی می پردازید،از قالبی استفاده کنید که نشان دهنده این موضوع باشد. اسم وبلاگ هم می‌تواند تا حد زیادی به دادن حال و هوای سینمایی به وبلاگ کمک کند. با قرار دادن چند توضیح و تصویر در صفحه اول وبلاگ تان هر کسی متوجه می‌شود، در چه موردی می نویسید.

کوتاه و طبقه بندی شده بنویسید:

نوشتن برای وبلاگ مانند نوشتن یک کتاب بلند نیست. در وبلاگ نویسی بهتر است از نوشتن پاراگراف های بلند و طولانی پرهیز کنید. سعی کنید متن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. برای هر بخش یک عنوان مجزا داشته باشید تا برای خواننده جذاب‌تر شود. به عنوان مثال به متن همین درس نگاه کنید که به بخش‌های متعددی تقسیم شده است. خیلی اوقات می‌توان به جای درج کردن پشت سر هم اطلاعات آن‌ها را به صورت لیست، جدول یا نمودار نشان داد. این تکنیک ها متن را بسیار خواندنی تر می کند.

اطلاعات را صحیح به هم متصل کنید:

گاهی اوقات می‌خواهید چند متن وبلاگ تان را با لینک کردن به هم متصل کنید. در چنین وقتی از عنوان مناسب برای لینک ها استفاده کنید. هنوز در وبلاگ های زیادی می‌بینیم که نوشته است: «برای خواندن مطلب اینجا کلیک کنید.» این عبارت متعلق به روزهای اول اختراع اینترنت بود. زمانی که هنوز کاربران نمی‌دانستند برای رفتن به یک لینک باید روی آن کلیک کنند! برای همین لینک ها را به این صورت می‌نوشتند تا بیننده بفهمد باید روی آن کلیک کند. شما می‌توانید از یک عنوان مناسب برای لینک ساختن استفاده کنید تا معنی مناسبی داشته باشد.

در هر مطلب روی موضوع اصلی تمرکز کنید:

هنگام نوشتن پست به حاشیه نروید و به اصل مطلب بپردازید. فراموش نکنید خواننده‌ها در وبلاگ به ابتدای مطلب بیشترین توجه را دارند، بنابراین بهتر است نکات مهم را در همان چند خط اول بگنجانید. اگر موضوع مورد نظرتان مهم است مانند روزنامه نگارها عمل کنید. آن‌ها برای نوشتن خبر از روشی به نام هرم وارونه استفاده می کنند. در این روش مهم‌ترین نکات مطلب در ابتدا آورده می‌شود و هرچه به پایین می‌رویم مطالب با اهمیت کمتر قرار می گیرد. با استفاده از این روش شانس اینکه پیام را به افراد بیشتری برسانید چند برابر کرده اید.

ویرایش فراموش نشود:

وبلاگ نویسی,آموزش وبلاگ نویسی

بعداز نوشتن یک پست در وبلاگ نیاز نیست که فوراً دکمه انتشار را بزنید. حداقل یک بار نوشته را از اول تا آخر بخوانید. به دنبال غلط های املایی، تایپی، نگارشی و اشتباه در جمله بندی بگردید حتماً چندتایی پیدا می کنید. انتشار یک مطلب دارای غلط، تأثیر بدی روی خواننده خواهد گذاشت. هنگام ویرایش روی جمله‌ها دوباره فکر کنید. به یاد بیاورید خواننده‌های وب، متن های بلند و جمله‌های طولانی را دوست ندارند. بنابراین قیچی را به دست بگیرید و هر چه اضافه به نظر می‌آید حذف کنید، تا یک متن اصلاح شده داشته باشید.

دیوار کلمات خواننده را فراری می دهد:

پاراگراف بندی مناسب و فضای سفید در نوشته های وبلاگ به خواننده اجازه می‌دهد تا در متن شما تنفس کند. برای مثال تصور کنید تمام پاراگراف های همین درس که می‌خوانید به هم چسبیده باشد و هیچ عنوانی هم نداشته باشد. آیا جرأت می‌کنید آن را از اول تا آخر بخوانید؟ وقتی متن را قسمت بندی نکنید و در آن فضا خالی نداشته باشید، مانند یک دژ مقابل خواننده است که از خواندن آن سر باز می زند.

سایز متن را مناسب انتخاب کنید و از وسط چین استفاده نکنید:

متنی که با فونت‌های درشت نوشته شده باشد به راحتی قابل خواندن نیست. متن با فونت بسیار ریز هم همین طور. رنگی کردن قطعات مختلف متن هم باعث آزار چشم خواننده می‌شود. بهتر است متن را در یک رنگ بنویسید.

بعضی‌ها دوست دارند، متن ها را وسط چین کنند. بررسی ها نشان داده که چشم انسان در دنبال کردن خطوط وسط چین به مشکل بر می‌خورد و با آن‌ها راحت نیست. بنابراین متن های فارسی را تا حد امکان راست چین قرار دهید و انگلیسی را چپ چین کنید.

در نوشته های وبلاگتان از تصاویر، درست و به‌موقع استفاده کنید:

تصاویر برای زیبا کردن صفحه وبلاگ نیستند. از آن‌ها وقتی استفاده کنید که مفهومی را به مطلب اضافه کند. گاهی اوقات آنقدر در استفاده از آن‌ها زیاده روی می‌شود که مطلب اصلی در میان شان گم می شود. بعضی وقت ها تصاویر نامناسب سبب می‌شوند، نوشته مانند یک تبلیغ به نظر برسد. اعصاب خواننده‌ها را با استفاده از عکس‌های متحرک به هم نریزید و فقط در صورتی از چنین چیزهایی استفاده کنید که واقعاً نیاز باشد. از انیمیشن ها وقتی استفاده کنید که به رساندن مفهموم تان کمک کند. آن‌ها به حجم صفحات شما اضافه می‌کنند و خواننده ها بعد از انتظار طولانی وبلاگ را ترک می کنند.

طبقه بندی مطالب وبلاگ:

نیاز به دسته بندی پست ها یکی از اولین سؤال‌هایی است که در ذهن یک بلاگر جدید شکل می گیرد. سرویس های وبلاگ نویسی مختلف هر کدام امکانات متفاوتی را برای طبقه بندی نوشته‌ها در اختیار شما قرار می دهند. اما در اینجا با دو تا از رایج ترین و مهم‌ترین آن‌ها آشنا می شوید:

• طبقه بندی بر اساس دسته های موضوعی: این ساده‌ترین روش برای طبقه بندی مطالب وبلاگ است. می‌توانید دسته های موضوعی مختلفی را بسازید و هنگام نوشتن یک پست جدید در وبلاگ آن را در یک یا چند تا از این دسته ها طبقه بندی کنید. درست مثل پوشه هایی که ایجاد می‌کنید و کاغذها را بر حسب موضوع در آن‌ها قرار می دهید. این روش ساده و سریع است. معمولاً این امکان را دارید، آن‌ها را در یکی از ستون‌های کناری وبلاگ نمایش دهید و با کلیک کردن روی هر دسته تمام مطالبی که در آن طبقه بندی شده است نمایش داده می شود.

• برچسب زنی: تگ زدن یا برچسب زنی روش جدید تری برای دسته بندی اطلاعات در وبلاگ است. در این روش برای هر پست تعدادی برچسب انتخاب می‌کنید و به آن اختصاص می دهید. محدودیتی در انتخاب و تعداد این برچسب‌ها وجود ندارد. اما باید بدانید که انتخاب برچسب مناسب یک هنر است. وقتی یک پست می‌نویسد با خودتان فکر کنید، کدام کلمات و عبارات هستند که من را به یاد این پست می‌اندازد یا اگر یکی از خوانندگان من بخواهد این مطلب را پیدا کند احتمالاً چه کلمه‌ای را جستجو خواهد کرد؟ این کلمات برچسب‌های شما را تشکیل می دهند.

تست نهایی یادتان نرود:

بعد از اینکه مطلب را نوشتید و منتشر کردید حتماً آن را یک بار در وبلاگ مانند یک بیننده بازخوانی کنید. خیلی اوقات اشکالاتی در آن پیدا می‌کنید که هنگام نوشتن و ویرایش در صفحه مدیریت ندیده اید. گاهی اوقات عکس را در سایز اشتباه آپلود کرده‌اید و وقتی آن را در وبلاگ چک کنید، می‌بینید قالب وبلاگ به هم ریخته است. تست نهایی چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما این اطمینان را خواهید داشت، مطلب شما درست و بدون اشکال منتشر شده است.

امیدوارم از وبلاگ نویسی لذت ببرید

برگرفته از : بیتوته beytoote.com باز نشر:صفا.تک 


❤☆ انتشار مطالب بدون ذکر این منبع : safaa.rozblog.com حرام است و پیگرد قانونی دارد.❤☆


برچسب ها: هنر وبلاگ وب نویسی نوشتن نویسنده ، چگونه وب نویس شویم+عکس خطر هشدار راز رمز ، سایت وبلاگ وب پربازدید موفق+الکسا گوگل ، گلچین بهترین مطالب جذاب دیدنی جالب جدید ، هنر نویسندگی وبلاگ سایت تارنما مقاله ، راهنمایی آموزش صحیح درست وبلاگ نویسی سایت ، راه اندازی ایجاد مدیریت صحیح سایت وبلاگ ،

فاطمه
1393/11/25 21:47
عالـــی بود، ممنون.
تو این فکرم چندتا از پستامو بردارم. ولی نمیدونم کدوما :/
پاسخ گلچین صفاسا تلگرام + اینستاگرام safasa_com@ :
درود ، خواهش می کنم ..
چه جالب من همین چند ساعت پیش داشتم چندین جستارم رو از روی تارنما بر می داشتم
به چند دلیل : 1-ای بسا درد سر ساز باشه واسه وبلاگم 2- ایجاد تنش نکنم اینجا و دیگران خشمگین و عصبی نشن از دستم 3- در مسیر میانه روی گام برداشته باشم ..
آدم یه موقع کله اش داغه یه چیزهایی می ذاره وبش بعدها پشیمون میشه ... حالا بد هم نبود غیر مجاز و غیر قانونی هم نبود ولی خب ای بسا برخی برنجند و دلخور بشن ...
شاد کام و پیروز باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
* * ★❤★❤ انتشار مطالب فقط با ذکر منبع : گلچین صفاسا www.safasa.com مجاز است❤کپی از نوشته های شخصی من ممنوع ★ اینستاگرام گلچین صفاسا @safasa_com