* * * گلچین صفاسا www.safasa.com * - روز بزرگذاشت سعدی شیرازی اول اردیبهشت عکس زندگینامه بیوگرافی

اول اردیبهشت ماهروز سعدی بزرگداشت گرامیداشت شیخ اجل سعدی شیرازی شاعر ایرانی عکس تصویر مقاله

روزبزرگداشت سعدی

زندگی نامه بیوگرافی شرح حال احوال آثار نقد ادبی یکم اردیبهشت اول ماه

آثار سعدی

گلچین صفاسا www.safasa.com  در ادامه ... ((++))
|

سعدی » دیوان اشعار » غزلیات
 

ای ساربان آهسته رو کآرام جانم می‌رود *وآن دل که با خود داشتم با دلستانم می‌رود

من مانده‌ام مهجور از او بیچاره و رنجور از او * گویی که نیشی دور از او در استخوانم می‌رود

گفتم به نیرنگ و فسون پنهان کنم ریش درون *پنهان نمی‌ماند که خون بر آستانم می‌رود

محمل بدار ای ساروان تندی مکن با کاروان * کز عشق آن سرو روان گویی روانم می‌رود

او می‌رود دامن کشان من زهر تنهایی چشان *دیگر مپرس از من نشان کز دل نشانم می‌رود

با آن همه بیداد او وین عهد بی‌بنیاد او * در سینه دارم یاد او یا بر زبانم می‌رود

بازآی و بر چشمم نشین ای دلستان نازنین * کآشوب و فریاد از زمین بر آسمانم می‌رود

در رفتن جان از بدن گویند هر نوعی سخن *من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می‌رود

سعدی فغان از دست ما لایق نبود ای بی‌وفا * طاقت نمیارم جفا کار از فغانم می‌رود


دانلود تصنیف"کاروان" با صدای استاد فرزانه شهرام ناظری (+)نمونه ای از نثر ناب و مسجع و آهنگین سعدی بزرگ ، استاد سخنوری در نثر پارسی :

سعدی

 منّت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزید نعمت
هر نفسی که فرو می رود ممدّ حیاتست و چون بر می آید مفرّح ذات
پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمت شکری واجب

از دست و زبان که برآید* کز عهده شکرش به در آید

اِعملوا آلَ داودَ شکراً وَ قلیلٌ مِن عبادیَ الشکور

بنده همان به که ز تقصیر خویش * عذر به درگاه خدای آورد


یکم اردیبهشت روز سعدی بزرگ گرامی باد ...
|
درود دوستان ، چهار سال و چند روز هست که من این وبلاگم رو توی میهن بلاگ درست کردم ... اگه درست گفته باشم بیست و ششم فروردین 90 بود که عشق اولم اومد گفت عاشقتم و ... همون شب نخست همه رو گفتم ولی انگار نه انگار سال دیگه اش بیست و ششم 91 به خاطر یک سالگی اون عشق این وب رو زدم ... که چند ماه بعدش پایان رابطه و آغاز رابطه با تو که ... هی روزگار ...البته به نام اون به کام تو ...چون 90 % عکس های عاشقانه و .. به یاد تو ... توی این مدت 4000 عکس توی لنزور و اینستاگرام و 2500 کلیپ توی آپارات و نزدیک 2000 مطلب توی وبلاگ و 1100 مطلب توی تلگرام ... فکر کن همه اینها توی یه  سایت از خودم بود چی می شد بازدید من می شد روزی صد هزار در روز ... هیچی سایت نمی شه تلگرام و .... همه اش سرابه و دو روز دیگه باشه نباشه معلوم نیست ... وبلاگ هم انگار نوکری یکی دیگه رو می کنی ... ولی خب سایت هم تخصص خاص و پول می خواد ... بارها گفتم پس از مولانا ، سعدی رو بهترین شاعر  جهان می دونم پس از اینها حافظ و سپس فردوسی بزرگ و سپس نظامی گنجوی ... البته شعر به معنای واقعی کلمه رو باید در دیوان حافظ یافت ولی حافظ قالب های کمتری داره مثلا مثنوی و رباعی و ...شعر کمتر داره و گستردگی اندیشه اش مانند دوتای اولی نیست .... به مولانا 90 می دم سعدی 80 حافظ 70 فردوسی 60 و نظامی 50 در کل وگرنه در بخش خودشون بالای 90 ...شاید یکی بگه نه فقط فردوسی ... خب این درست نیست ... همه رو باید در نظر داشت در کل .. مثلا فردوسی رو اول بپنداریم کو رباعی و غزلش ؟ کو تنوع وزن و اندیشه ؟ شاید یکی اصلا از فسانه خوشش نیاد ... مولانا و سعدی همه چی دارن عرفان ادب طنز داستان نثر نظم و .... و....خردمند همه اینها رو با هم می خونه و دوست داره .... در چهل روز گذشته من 95 % توی یه اتاق 9 متری بودم که اونم تنها توی سه مترش به سر بردم !!! یعنی هر کسی بود صد بار خودش رو .... حالا نگاه کنید توی این چهل روز مطالب و عکس های من سراسر انرژی مثبت و موج مثبت بود جون من هر کسی دیگه بود زمین و زمان رو به هم می دوخت نه ؟ این نیرو از درون آدم می اد از مولانا از خدا + عادت ... درویشی را گفتند به بیرون  آی و بهار خدای را بنگر .. گفت شما به درون آیید و خدای بهار آفرین را بنگرید ....   بگذریم من نیاز به ناله و نفرین کسی ندارم خودم سال هاست خودم رو بدبخت و بیچاره کردم بدتر از هر شکنجه ای و زندانی !!  ده روز پیش عشق اولم پیام گذاشت که دوس دارم گاهی توی تلگرام بچتیم و این شماره من هست و ... انگار نه انگار که .... یه تیکه یخ !! محل نذاشتم  چونکه برای هفت پشتم بس بود هر چی ازش کشیدم هنوزم یادم می افته چقدر استرس و نگرانی الکی و حرف و ... واااای خدایا من چقدر احمق بودم ... کو اونایی که خودشون رو می کشتن من یه روز نبودم !!! ههههه من همه رو پیش بینی می کردم و می گفتم همون موقع از اینکه یه روز بچه شیر می دین می گین اه ما با کی بودیم دیوونه بود !!! باشه این نیز بگذرید ... خدا کنه همیشه خوش باشین سربلند و پیروز ، .. بقیه اش مهم نی ... حرف ها دارم ولی مهر است بر دهانم و افغانم آرزوست ... کپی از این نوشته و نوشته های شخصی من ممنوع و حرااام است . یاحق یاعلی.
|
 تلگرام + اینستاگرام گلچین صفاسا  safasa_com@

|
تلگرام+لنزور+کلوب+اینستاگرام+فیسبوک+عکس+تصویر+واتساپ+پروفایل+جدید+2016+1395+2017+1396+خوشگل+وبلاگ+سایت

|

سعدی قرن ها پیش حادثه تایتانیک را سروده بود ((+))  متن شعر


روزبزرگداشت و گرامی داشت سعدی شیرازی

روزبزرگداشت سعدی

روز بزرگداشت سعدی

 

اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی

اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی كه فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند،یادروز سعدی نام گرفته است.

 

شرح زندگی نامه سعدی

شیخ مصلح الدین سعدی بی تردید بزرگترین شاعری است که بعد از فردوسی آسمان ادب فارسی را با نور خیره کننده اش روشن ساخت و آن روشنی با چنان تلألویی همراه بود که هنوز پس از گذشت هفت قرن تمام از تاثیر آن کاسته نشده است و این اثر تا پارسی برجاست همچنان برقرار خواهد ماند.تاریخ ولادت سعدی به قرینه ی سخن او در گلستان در حدود سال 606 هجری است. سعدی در آغاز گلستان چنین می گوید:«یک شب تأمل ایام گذشته می کردم و بر عمر تلف کرده تأسف می خوردم و سنگ سراچه دل را به الماس آب دیده می سفتم و این ابیات مناسب حال خود می گفتم:

 

در اقصای عالم بگشتم بسی         به سر بردم ایام با هر کسی

تمتع به هر گوشه ای یافتم         ز هر خرمنی خوشه ای یافتم

چو پاکان شیراز خاکی نهاد        ندیدم که رحمت بر این خاک باد

تولای مردان این پاک بوم              برانگیختم خاطر از شام و روم

دریغ آمدم زان همه بوستان         تهیدست رفتن سوی دوستان

به دل گفتم از مصر قند آورند                 بر دوستان ارمغانی برند

مرا گر تهی بود از قند دست          سخن های شیرین تر از قند هست

نه قندی که مردم به صورت خورند          که ارباب معنی به کاغذ برند»

 

 

روز بزرگداشت سعدی ,زندگی نامه سعدی,زندگینامه سعدی..

روز بزرگداشت سعدی

به تصریح خود سعدی این ابیات، مناسب حال او و در تأسف بر عمر از دست رفته و اشاره به پنجاه سالگی سعدی سروده شده است و چون آنها را با دو بیت زیر که هم در مقدمه گلستان من باب ذکر تاریخ تألیف کتاب آمده است:

 

هر دم از عمر می رود نفسی            چون نگه می کنم نمانده بسی

ای که پنجاه رفت و در خوابی              مگر این پنج روز دریابی

خجل آن کس که رفت و کار نساخت         کوس رحلت زدند و بار نساخت

خواب نوشین بامداد رحیل             بازدارد پیاده را زسبیل...


قیاس کنیم، نتیجه چنین می شود که در سال656 هجری پنجاه سال یا قریب به این از عمر سعدی گذشته بود.

سعدی در شیراز در میان خاندانی که از عالمان دین بودند ولادت یافت. دولتشاه می نویسد که: «گویند پدر شیخ ملازم اتابک بوده» یعنی اتابک سعدبن زنگی، و البته قبول چنین قولی با اشتغال پدر سعدی به علوم شرعیه منافات ندارد. سعدی از دوران کودکی تحت تربیت پدر قرار گرفت و از هدایت و نصیحت او برخوردار گشت؛ ولی در کودکی سعدی یتیم شد و ظاهراً در حضن تربیت نیای مادری خود که بنابر بعضی اقوال مسعود بن مصلح الفارسی پدر قطب الدین شیرازی بوده، قرار گرفت و مقدمات علوم ادبی و شرعی را در شیراز آموخت و سپس سعدی شیرازی برای اتمام تحصیلات به بغداد رفت.این سفر که مقدمه ی سفرهای طولانی دیگر سعدی بود، گویا در حدود سال 620 هجری اتفاق افتاده است؛ زیرا وی اشاره ای دارد به زمان خروج خود از فارس در هنگامی که جهان چون موی زنگی در هم آشفته بود.

سعدی بعد از این تاریخ تا مدتی در بغداد به سر برد و در مدرسه ی معروف نظامیه ی آن شهر به ادامه تحصیل پرداخت. چند سالی را که سعدی در بغداد گذراند باید به دوران تحصیل و کسب فیض از بزرگترین مدرسان و مشایخ عهد، تقسیم کرد و گویا بعد از طی این مراحل بود که سعدی سفرهای طولانی خود را در حجاز و شام و لبنان و روم آغاز کرد و بنا به گفتار خود سعدی در اقصای عالم گشت و با هر کسی ایام را به سر برد و به هر گوشه ای تمتعی یافت و از هر خرمنی خوشه ای برداشت.

سفری که سعدی در حدود سال 620 آغاز کرده بود مقارن سال 655 با بازگشت به شیراز پایان یافت. وفات سعدی را در مآخذ گوناگون به سال های 690-691-694و695 نوشته اند.

نکته مهمی که درباره سعدی قابل ذکر است، شهرت بسیاری است که در حیات خویش حاصل کرد. پیداست که این موضوع در تاریخ ادبیات فارسی تا قرن هفتم هجری تازگی نداشت و بعضی از شاعران بزرگ مانند ظهیر فاریابی و خاقانی در زمان حیات خود مشهور و در نزد شعرشناسان عصرشان معروف بودند. اما گمان می رود که هیچ یک از آنان در شهرت میان فارسی شناسان کشورهای مختلف از آسیای صغیر گرفته تا هندوستان، در عهد و زمان خود، به سعدی نرسیده اند و اینکه او در آثار خویش چند جا به شهرت و رواج گفتار خود اشاراتی دارد، درست و دور از مبالغه است.

از جمله شاعران استاد در عصر سعدی که در خارج از ایران می زیسته اند یکی امیر خسرو است و دیگر حسن دهلوی که هر دو از سعدی در غزل های خود پیروی می کرده اند و امیر خسرو از اینکه در «نوبت سعدی» جرأت شاعری می کرد خود را ملامت می نمود.

آثار سعدی به دو دسته ی آثار منظوم و آثار منثور تقسیم می شود. آثار منثور وی خاصه شاهکارش گلستان، دارای هشت باب است


در رأس آثار منظوم سعدی شیرازی یکی از شاهکارهای بلا منازع شعر فارسی قرار دارد که در نسخ کهن، کلیات "سعدی نامه" نامیده شده و بعدها به "بوستان" شهرت یافته است. این منظومه در اخلاق و تربیت و وعظ و تحقیق است در ده باب: 1- عدل 2- احسان 3- عشق  4- تواضع  5- رضا  6- ذکر 7- تربیت  8- شکر 9- توبه 10- مناجات

تاریخ اتمام منظومه گلستان را سعدی بدینگونه آورده است:

 

به روز همایون و سال سعید            به تاریخ فرخ میان دو عید

ز ششصد فزون بود و پنجاه و پنج         که پر دُر شد این نامبردار گنج

 

و بدین تقدیر کتاب در سال 655 هجری به اتمام رسید اما تاریخ شروع آن معلوم نیست و تنها از فحوای سخن گوینده در آغاز منظومه معلوم می شود که آن را پیش از بازگشت، به فارسی سرود.آثار دیگر سعدی قصائد عربی است که حدود هفتصد بیت مشتمل بر معنای غنائی و مدح و نصیحت است و قصائد فارسی او که در موعظه و نصیحت و توحید و مدح پادشاهان و رجال دوره ی او می باشد.

 

روزبزرگداشت سعدی

روز بزرگداشت سعدی

 

سعدی در خانقاهی که اکنون آرامگاه اوست ، زندگی می کرد و در همانجا نیز درگذشت.خانۀ ابدی سعدی در ۴ کیلومتری شمال شرقی شیراز، در دامنه کوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا است. این مکان در ابتدا خانقاه شیخ بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده‌است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط خواجه شمس الدین محمد صاحبدیوانی وزیر معروف آباقاخان، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. در سال ۹۹۸ به حکم یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، خانقاه شیخ ویران گردید و اثری از آن باقی نماند. تا این که در سال ۱۱۸۷ ه.ق. به دستور کریم خان زند، عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بر فراز مزار سعدی بنا شد.

 

 

روز بزرگداشت سعدی ,زندگی نامه سعدی,زندگینامه سعدی

روز بزرگداشت سعدی

 

بنای فعلی آرامگاه سعدی از طرف انجمن آثار ملی در سال ۱۳۳۱ ه-ش با تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشیکاری ساخته شد. رو به روی این هشتی، ایوان زیبایی است که دری به آرامگاه دارد.

|

 منبع : بیتوته beytoote.com

انتشار  فقط  با ذکر  منبع: گلچین صفاسا  www.safasa.com  

. گلچین صفاسا ❤ www.safasa.com ★ .


زندگینامه سعدی شیرازیسعدی شیرازی..

  تخلص خود را از نام سعدبن ابی بكر بن سعد زنگی ولیعهد مظفرالدین ابوبكر گرفت. هر وقت سعدی در شیراز بود در خدمت این ولیعهد ادب پرور به سر می برد.
   سعدی در نظامیه بغداد تحصیل كرد. دانشجویان دانشگاه نظامیه عبارت بودند از مفسران، محدثان، وعاظ، حكام و مذكران.
  شیخ پس از اتمام تحصیل به سیر و سیاحت پرداخت و در مجالس، وعظ می گفت و مردم را به سوی دین و اخلاق هدایت می كرد.
  به طوری كه از آثار سعدی بر می آید ومعاصرینش هم می نویسند در لغت، صرف و نحو، كلام، منطق، حكمت الهی، و حكمت عملی، (عالم الاجتماع و سیاست مدن) مهارت داشت. مخصوصاً او در حكمت از تمام آثارش پیداست.
  كتاب بوستان نه فقط حاوی مطالب اخلاقی و حكمتی است، بلكه استادی شیخ را در علم الاجتماع نشان می دهد. تبحر وی در زبان عربی و فارسی و ذوق لطیف و طبع و قادش او را برانگیخت تا شیرین ترین آثار فارسی را در نظم و نثر از خود به جای گذارد.
  سعدی در ابتدا همان سبك متداول زمان خویش را در نویسندگی در پیش گرفت. بعد به سبك خواجه عبدالله انصاری تمایل پیدا كرد. اما طولی نكشید كه سبك خاص و مشخصی برای خود ابداع نمود.
   شیخ اجل نه تنها به نصایح مردم می پرداخت بلكه از اندرز دادن به سلاطین هم مضایقه نداشت كما این كه رساله هفتم خود را به اندرز به ملك انكیاتو اختصاص داد.
  علاوه بر این رساله، قصایدی نیز سروده كه در آنها ضمن مدح، نصایح زنده و گاه خشنی به انكیاتو نموده است.
 

شاهكار سعدی در نثر، گلستان اوست كه در حقیقت نوعی مقامه نویسی است.ولی در این رویه گرد تقلید نگشته و راه تازگی و ابتكار را پیموده است.

آثار سعدی..

ترتیب و تناسب وتنوع گلستان همراه با موضوعات دلكش اجتماعی و اخلاقی و تربیتی و سبك ساده و شیرین نویسندگی، سعدی را به عنوان خداوند سخن معرفی كرده است. سعدی در بین معاصرین خویش هم با وجود نبودن وسایل نشر جای خود را باز كرد.

 شهرت وی به اندازه ای بود كه پس از پنجاه و پنج سال كه از مرگش می گذشت در ساحل اقیانوس كبیر، یعنی در چین، ملاحان اشعارش را به آواز می خواندند.
  چهل و سه سال پس از فوت شیخ، یكی از فضلا و عرفا به نام علی ابن احمدبن ابی سكر معروف به بیستون اقدام به تنطیم اشعار سعدی و ترتیب آنها با حروف تهجی نمود.
  وی كلیه آثار شیخ را به 12 بخش تقسیم نمود. اول رساله هایی كه در تصوف و عرفان و نصایح ملوك تصنیف كرده است. دوم گلستان، سوم بوستان، چهارم پندنامه، پنجم قصاید فارسی، ششم قصاید عربی، هفتم طیبات، هشتم بدایع، نهم خواتیم، دهم غزلیات قدیم كه مربوط به دوران جوانی شیخ است، یازدهم صاحبیه مشتمل بر قطعات، مثنویات، رباعیات و مفردات. دوازدهم مطایبات. از آثار شیخ نسخ قدیمی كه در زمان شخص او تحریر شده موجود است.
 
سعدی در سیر و سلوك نیز مقامی بس والا داشت. به تمام قلمرو اسلامی و همسایگان كشورهای اسلامی مسافرت كرد و دیده تیزبین او در هر ذره، عالمی پند و حكمت می دید.
 

یك بار هم در جریان جنگ های صلیبی به طوری كه خودش در گلستان می نویسد به چنگ عیسویان اسیر می شود.

آرامگاه سعدی..

مدفن شیخ در شیراز معروف است. مورخین، سعدیه فعلی را خانقاه او دانسته اند و می نویسند كه شیخ در این خانقاه كه در شمال شرقی شیراز واقع شده به عبادت مشغول بوده و از سفره انعام او درویشان بهره می برده اند.

 دولت شاه سمرقندی در تذكره الشعراء می نویسد سلاطین و بزرگان و علما به زیارت شیخ بدان خانقاه می رفتند. قنات حوض ماهی فعلی در زمان شیخ نیز جاری و معمور بوده و سعدی حوضی از مرمر در باغ خانقاه خود ساخته، از آن قنات آب در آن جاری می كرده است.

|

 منبع : بیتوته beytoote.com

انتشار  فقط  با ذکر  منبع: گلچین صفاسا  www.safasa.com  

. گلچین صفاسا ❤ www.safasa.com ★ .


زندگینامه سعدی شیرازی_بیوگرافی+شرح حال+افکار اندیشه+عکس تصویر (+)

سعدی شیرازی
تصاویر+تصویر+عکس+سعدی+شیرازی+شاعر+ایرانی+آثار+احوال+شرح+حال+پوستر
روزبزرگداشت سعدی

روز بزرگداشت سعدی- یکم اول اردیبهشت ماه


|

راهنمای سفر به شهر شیراز سیر و سیاحت گردش تفریح مسافرت دیدنی جاذبه توریستی (+) عکس تصویر
 پیشنهاد و ایده های جالب برای سفر به شیراز
آرامگاه حافظ سعدی حافظیه سعدیه تخت جمشید مناظر دیدنی سفر زمینی هوایی قطار نقاط خوب عالی پوستر والپیپر توضیح فروردین بهار اردیبهشت زیبا خوشگل قشنگ
.  شیراز,جاذبه های گردشگری شیراز,مکانهای تفریحی شیراز,آثار تاریخی شیراز..|


 بیوگرافی و آثار سعدی شیرازی (+) اول اردیبهشت

+


+
+

زندگی و آثار خیام نیشابوری(+)


برچسب ها: روز سعدی ، سعدی ، ادبیات ، زندگینامه ، بیوگرافی ، گلچین صفاسا ، www.safasa.com ،

دنبالک ها: زندگینامه+سعدی+شیراز+ناظری+دانلود+شاعر+عکس+تصویر+آثار+زندگی+بوستان+گلس ، زندگینامه+سعدی+شیرازی+بیوگرافی+آثار+گلستان+بوستان+سبک+عکس+تصویر ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
* * ★❤★❤ انتشار مطالب فقط با ذکر منبع : گلچین صفاسا www.safasa.com مجاز است❤کپی از نوشته های شخصی من ممنوع ★ اینستاگرام گلچین صفاسا @safasa_com